Pruh tapety či barvy změní celý pokoj

Je až z podivem jak svislý pruh, kdekoli jej umístíte, změní celkovou vizáž pokoje. A je úplně jedno, jestli je to tmavý pruh na světlé stěně, nebo naopak světlý na stěně tmavé. Je to asi zapříčiněno tím přirozeným kontrastem, který světlá a tmavá barva tvoří.

Tmavý pruh je v zásadě jednodušší. Dnes dostanete v obchodě skutečně kvalitní barvy, se kterými se dobře pracuje, a skvěle přitom kryjí. Samozřejmě když máte krýt světlou, potažmo bílou barvu, je to jednodušší, než když dejme tomu tmavě červenou, chcete překrýt pruhem bílé barvy. Problém může být v tom, když tmavou barvu máte na stěně delší dobou a už na sebe natáhne trochu mastnoty. Ta má potom tendenci přes bílou barvu prosvítat, což samozřejmě nepůsobí hezky.
obraz s květinami

Tušíte-li, že můžete mít tento problém, je lépe, když si vyberete místo malířské barvy vhodnou tapetu. S tapetami se také všeobecně dobře pracuje a navíc, jejich kryvost je opravdu sto procentní. Navíc si můžete vybrat tapetu s nějakým jemným vzorem a tak ten svůj pruh ještě více ozvláštnit. U použití malířské barvy byste museli použít starší techniku, takzvané válečkování. Technika není až tak složitá. Problémem by asi bylo dnes sehnat vhodný váleček s tím správným vzorem.

Samotný pruh by neměl být o moc širší než 1/5 délky stěny. Širší pruh, by už stěnu opticky rozděloval na dvě porovnatelné části, a ztratil by ze své funkce kontrastního prvku. Z parádní záležitosti by sice udělal něco netypického, ale určitě ne atraktivního. Proto si pruh nejen dobře zaměřte, ale rovněž si určete jeho umístění. Ideální je, udělat si malůvku, případně použít fotografii, k vytvoření modelu.
barevné vzory

Pokud už máme svůj pruh vytvořen, neměli bychom jej nechat jen tak. Oči, kteréhokoliv pozorovatele bude tento pruh jaksi lákat na sebe. Je proto více než vhodné do něj umístit nějaký cenný prvek. Může to být třeba vzácný obraz, nebo povedená, velkoplošná fotografie z dovolené. Nebo před něj na stojan postavíme nějakou plastiku. Zkrátka, musíme potenciál pruhu využít do maxima.

A rada na závěr. Dělejte vše tak, jak se vám to osobně bude líbit. Lidem, co vás mají rádi, to bude rovněž sympatické.